26 februāris, 2014

ALBUMS: Neneh Cherry – Blank Project


Neneh Cherry – "Blank Project"
Release date: 24/02/2014
Label: Smalltown Supersound
AMG rating: 8/10

Ja kāds raksta recenziju jaunajam Nenas Šerī albumam un piemin manu darbu, bet nepiemin RocketNumberNine, tas ir amatieris,” pirms dažām dienām tviterī rakstīja Kīrens Hebdens jeb Four Tet, kurš ir „Blank Project” producents. Es, protams, esmu pilnīgs amatieris, bet, tā kā vēlos izlikties par sūru profesionāli, šo informāciju iekļauju pirmajā rindkopā. Tā, tas ir nodarīts, var ķerties pie paša albuma.

Deviņdesmito gadu sākumā tik populārās zviedru dziedātājas pēdējais albums „Man” iznāca tālajā 1996.gadā. Kopš tā laika par viņu bija stipri maz dzirdēts, līdz 2012.gadā Nena Šerī atgriezās ar ierakstu „The Cherry Thing”, kas tapa kopā ar skandināvu džeza mūzikas trio The Thing. Platē lielākoties bija dažādas kaverversijas (tai skaitā izcila versija klasiskajam Suicide hītam „Dream Baby Dream”), turklāt idejas un izpildījuma autori pamatā tomēr bija The Thing. Taču āķis lūpā Nenai Šerī tika iekabināts, un viņas jaunākais ieraksts „Blank Project” stilistiski savā ziņā ir turpinājums „The Cherry Thing”.

Daudzas mūziķes (Grimes, Sky Ferreira) pēdējo gadu laikā sūdzējušās, ka pēc veiksmīgiem ierakstiem mūzikas apskatnieki vairāk uzsver producentus, nevis viņas. Piekrītu, ka mazliet netaisnīgi, bet nepieminēt Four Tet šeit nav iespējams. Gan tituldziesmas „Blank Project”, gan viena no albuma absolūtajiem hailaitiem „Naked” ritmiskā struktūra un muzikālais zīmējums ir tipiski Four Tet roku darbi, un tas ir pirmais, kas krīt ausīs. Taču noteikti neaizmirsīsim, ka arī Šerī nav svešas spēlēšanās ar dažādiem mūzikas stiliem. Domāju, ka abu (un, protams, arī RocketNumberNine!) sinerģija padara albumu tik baudāmu.


Albums piesaista uzmanību jau ar ievadošo dziesmu, pilnīgā minimālismā, kur bez Nenas balss ir tikai periodiski basi un four-tet-īgi klikšķi, ieturēto „Across The Water”, kas ir veltīta nesen mirušajai Nenas mātei. Pēc tituldziesmas un minētā izcilā gabala „Naked” seko otrs plates spēcīgākais skaņdarbs „Spit Three Times”, kas atgādina ne tikai pašas mūziķes 90’to gadu darbus, bet arī kaut ko no tā paša perioda Massive Attack daiļrades. Pirmo albuma pusi noslēdz dauzonīgais „Weightless”, kurā krautroka un pat industrial elementi eleganti apvienoti ar Hebdena iemaņām tech/house mūzikā.

Jāpiekrīt, ka mazāk krāšņa ir albuma otra puse. Tajā ietverti jau iepriekš publiskotie singli „Everything” un kopā ar Robinu izpildītais „Out of The Black”, bet arī te neiztrūkst bez savas odziņas, un tā ir albuma vienīgā balādē „422”. Arī šeit Four Tet klātbūtne uz brīdi pilnīgi aizmirstas, jo visu uzmanību paņem izjustais Nenas Šerī vokāls un burvīgā noskaņa.

„Blank Project” atstāj iespaidu, ka Nena Šerī nav vis bijusi pagājusi pilnīgi malā no mūzikas vai pat aizmirsusi to. Drīzāk uzsūkusi visaktuālākās tendences un nepacietībā gaidījusi mirkli, kad „izšaut”. Lieliska atgriešanās!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru