12 aprīlis, 2014

MARTS 2014: 5 ALBUMI

5.Liars – "Mess"
 Release date: 24/03/2014
Label: Mute
AMG rating: 7.5/10

Runājot par grupas Liars septīto studijas albumu „Mess”, tās līderis Anguss Endrjū izteicies, ka atšķirībā no iepriekšējā ieraksta šoreiz viss studijā noticis spontāni, nepiespiesti un jautri. Diez vai vārds „jautri” būs pirmais, kas nāks prātā klausoties „Mess”, taču tik tiešām ir jūtams, ka Liars šeit izklaidējas uz nebēdu. Viens no tumšākajiem deju (?) mūzikas ierakstiem, ko dzirdēsit 2014.gadā. Iespējams, kaut ko šādu es drīzāk gaidījis no pērnā gada NIN albuma.4.Posse – "Soft Opening"
Release date: 04/03/2014
Label: BADH Records
AMG rating: 8/10

Sietlas apvienības Posse dalībnieki Pols Vitmens Tods un Saša Maksima satikušies kādā lesbiešu bārā un nolēmuši muzicēt kopā, jo... nebija nekā cita, ko darīt. Apvienības debijas albums „Soft Opening” iemieso vārdos grūti izsakāmu mieru un nosvērtību, kāda reti piemīt rokmūzikas ierakstiem. Mijoties abu vokāliem un rāmām pārdomām, kuras brīžiem pāršķeļ apbrīnojamas ģitāras iespēles, tas kaut kur atsauc atmiņā The xx sākumu, lai arī stilistiski abas grupas ir nesalīdzināmas lietas. Kur „xx” izstrāvoja skumjas un nakts melnumu, tur „Soft Opening” rāmu vasaras vakaru un sentimentālu prieku.3.Eagulls – "Eagulls"
Release date: 03/03/2014
Label: Partisan
AMG rating: 8.5/10

Nav jau nav tā, kā AMGmusic te brīžiem pārspīlē, ka britiem rokmūzika agonē nāvē. Pērn par labāko rokmūzikas albumu parūpējās Londonas kvartets Savages, bet šogad ļoti nopietnu pieteikumu uz šādu godu izpelnās Līdsas kolektīvs Eagulls. Sākumā izpelnījušies uzmanību ar skarbu tekstu par jaunajām grupām un mūzikas žurnālistiem (tas gan izrādījies nevis mārketinga triks, bet vienkārši nejauši izspļauts joks bez tālākiem plāniem), jau ar nākamo singlu „Nerve Endings” Eagulls apliecināja, ka ir iespaidīgs spēks uz skatuves. Turklāt šeit nav tikai agresija, dažādu rokmūzikas žanru inkorporācijas, bet arī lipīgas un vietām pat stadioniski skanošas dziesmas ar reti sastopamu enerģijas dzirksti.2.Future Islands – "Singles"
Release date: 24/03/2014
Label: 4AD
AMG rating: 9/10

To, ka Future Islands ir „iekšās” es sapratu jau tad, kad 2010.gada pavasarī pirmoreiz uz „repeat” klausījos izcilo singlu „Tin Man” no tā gada albuma „In Evening Air”, kas turklāt bija jau otrais grupas karjerā. To vēl vairāk apstiprināja sekojošais 2011.gada ieraksts „On The Water”, taču ar to vēl bija par maz, lai Future Islands no mazu klubiņu synth-pop grupas kļūtu par apvienību, kas ir pieprasīta visos vasaras festivālos. Protams, nostrādāja arī slavenā performance Deivida Letermana šovā, bet ar to nebūtu līdzēts, ja grupas ceturtais albums ar nedaudz maldinošo nosaukumu „Singles” būtu neizdevies. Taču ir pavisam otrādi – grupa turpina augt arī muzikāli, un, ja iepriekšējiem albumiem varēja pārmest zināmu nevienmērīgumu, tad šeit viss ir atstrādāts teju perfekti. Grūti būs atrast šogad vēl gaišāku un patīkamāku popmūzikas ierakstu par „Singles”.1.The War On Drugs – "Lost In The Dream"
Release date: 17/03/2014
Label: Secretly Canadian
AMG rating: 9/10

Pagājušajā mēnesī par AMGmusic albumu #1 atzinām „Benji” no Sun Kil Moon, ko droši var dēvēt par pieredzējušā mūziķa kulmināciju – dārgakmeni, kādu mūziķi spēj radīt tikai vienreiz dzīvē. Pieļauju, ka to pašu var teikt par šī mēneša labāko ierakstu un vēl vienu no gada izcilākajiem darbiem – The War On Drugs trešo studijas albumu „Lost In The Dream”. Nekad mūžā nevarētu uzminēt, ka šo albumu grupas līderis Adams Grandusiels ne tikai sarakstījis viens, bet būtībā pat ierakstījis viens, pārējos dalībniekus pa vienam uzaicinot vien ierakstīt viņu instrumentu partijas, jo „Lost In The Dream” skan tik stadioniski, tik piepildīti. Tāpat nekad mūžā nevarētu uzminēt, ka albuma saturs tapis, mūziķim esot visai depresīvā stāvoklī, jo „Lost In The Dream” skan tik gaiši, tik sirsnīgi un romantiski. Absolūts triumfs.

MARTS 2014: 5 DZIESMAS

Sveiciens!

Šķiet, pēdējoreiz tik vēlu AMGmusic ikmēneša topi tika publicēti tālajā 2011.gada vasarā (aka AMGmusic psiholoģiskais sabrukums 2.0) vai pat 2010.gada pavasarī (aka AMGmusic ceļojums uz Atēnām). Šoreiz tas saistīts ar peripetijām un pārmaiņām 93.1fm frekvencē, par kurām noteikti visu jau zināt un šeit neko neatkārtošos. Vien piebildīšu, ka turpmāk fm vilnī būšu dzirdams ceturtdienās no 20-22 raidījumā „Vakara Kvartāls”, kam būtībā ir tāda pati funkcija, kāda bija nu jau mūžībā aizgājušajam NMA.

Bija vēl arī otrs iemesls – martā tika izdoti divi no izcilākajiem gada albumiem (par tiem lasiet mēneša albumu topā), par kuriem no sirds vēlējos uzrakstīt kaut ko plašāk, bet šobrīd nepadarīto darbu kaudze ir sakrājusies tik liela, ka jāmet vien viss ir ārā, lai haoss neapēstu AMGmusic darba galdu pavisam. Turklāt nākamnedēļ AMGmusic svin 5 gadu jubileju! Kas to būtu domājis tālajā 2009.gada 15.aprīlī, ka tas viss izvērtīsies tā, kā tas ir izvērties. Taču par to vēlāk, kad dzeršu šampanieti un pūtīšu. Sveces, cerams.

Tātad! Zemāk Jūsu uzmanībai piecas svarīgākās dziesmas no aizvadītā mēneša + mēneša (gada?) labākā kaverversija. Lai jauks pavasar’s!


FIVE BEST TRACKS OF THE MONTH:


5. Rone - "Bachi-Bouzouk" [Infine]

Mazliet kļūdījos rakstā par Rone minot, ka pērn iznāca francūža debijas albums. Patiesībā jau 2009.gadā viņš izdeva debijas ierakstu „Spanish Breakfast”, kurā jau tad Rone spēlējās ar minimal, techno un house mūzikas elementiem. Taču jebkurā gadījumā ar „Bachi-Bouzouk” Rone ir radījis savu iespaidīgāko hītu, kas ir centrālā ass nupat izdotajā EP „Apache”.4.How To Dress Well - "Words I Don't Remember" [Weird World]

Nu jau ir zināms, ka jaunais Toma Krella jeb How To Dress Well albums ar nosaukumu „What Is This Love?” iznāks 23.jūnijā, turklāt esam sagaidījuši jau otro plates priekšvēstnesi „Repeat Pleasure”. Tikmēr „Words I Don’t Remember” tagad šķiet pat vēl skaistāks nekā gandrīz pirms mēneša, kad dziesma iekļuva AMGmusic A-LISTē.


3.Coves - "Wake Up" [Nettwerk]

Britu jaunās apvienības Coves singls „Wake Up” dīvainā kārtā tā arī neizpelnījās plašāku uzmanību pasaules mūzikas izdevumos, par ko gan zināms prieks. Tādējādi šis burvīgais, samtainais un lipīgais skaņdarbs vismaz Latvijas mērogā ir lokāls AMGmusic hīts.


2.Lust for Youth - "Epoetin Alfa" [Sacred Bones]

Sakrustojot tik fantastiskus mūzikas virzienus kā synth-pop un post-punk, ir ļoti grūti kļūdīties. Zviedru mūziķis Lust For Youth, piedaloties arī Eliasam Benderam Rūnenfeltam no Iceage, to ir pierādījis ar uzviju, radot savas karjeras pagaidām labāko darbu. Turklāt, pateicoties kādam laipnam AMGmusic komentētājam, mēs tagad zinām, kas ir „alfa epoetīns”!


1.Future Island - "Seasons (Waiting On You)" [4AD]

„Šitais taču iznāca jau janvārī!” noteikti pie sevis iesauksies kāds AMGmusic lasītājs. Jā, es zinu, taču janvārī kaut kādu mārrutku dēļ šis pasakaini skaistais Future Islands skaņdarbs mums paslīdēja garām. Turklāt vēsturē jau nepaliks janvāris, kad „Seasons” tika publiskots, bet gan 3.marts, kad Semjuels Herings sniedza nu jau leģendāro deju Letermana šovā. Viens no pretendentiem uz gada singlu topa augstākajām vietām.


BEST COVER OF THE MONTH:

Todd Terje feat. Bryan Ferry - "Johnny and Mary" [Olsen]
(from f/c LP "It's Album Time!", out April 7th)