Svētdienas vakarā (7.martā) mūzikas pasauli pāršalca traģiska vēsts, kas, protams, nevarēja neietekmēt arī šīs nedēļas AMGmusic „Klasiskā Hīta” izvēli. Pievienojamies daudzajām rokmūzikas slavenībām (Radiohead, Death Cab For Cutie, Flaming Lips un vēl un vēl un vēl) un atdodam cieņu talantīgajam amerikāņu mūziķim Markam Linkusam, kas 2010.gada 6.martā pašrocīgi šķīrās no dzīves.
Šoreiz mazāk runāsim par konkrētu DZIESMU, bet gan par konkrētu GRUPU, ar kuru interesantā kārtā gan AMGmusic ceļi šajos 15 gados tā arī ne reizi nekrustojās. Tāpēc vēl jo interesantāk bija arī pašam vienu dienu veltīt uzziņai, kas tad bija grupa Sparklehorse un kas bija tās līderis Marks Linkuss.
Marks Linkuss piedzima 1962.gada 9.septembrī Ārlingtonā, Virdžīnijas štatā ASV. Lielākā daļa Marka radinieku strādāja ogļu raktuvēs. Lai nebūtu jāiet senču pēdās, mazais Marks jau kopš bērnības sāka nopietni aizrauties ar mūziku, kas viņam palīdzēja arī pusaudža gados, kad šķīrās zēna vecāki. Pats Marks gan intervijās atzinis, ka trakajos tīņa gados bijis visai neciešams – dauzījies vietējās bandās, lietojis alkoholu un nekautrējies arī smēķēt zāli. Pie tam darījis to visai bieži.
80’to gadu sākumā Linkuss tomēr pabeidzis vidusskolu un pārcēlies dzīvot uz milzīgo Ņujorku, kur uzreiz nodibinājis savu grupu The Dancing Hoods. Bez Linkusa, kurš bija grupas vokālists un ģitārists, vēl The Dancing Hoods darbojās Bobs Bortniks (ģitāra), Dons Šorts (bungas) un Rendijs Mendisino (basģitāra). 80’to gadu otrajā pusē grupai iznāca divi albumi, kurus vietām pat atzinīgi novērtēja speciālisti, taču, lai sasniegtu arī komerciālus panākumus, The Dancing Hoods nolēma doties uz Losandželosu. Šī pārcelšanās izrādījās liktenīga grupas dalībnieku attiecībām, un drīz vien The Dancing Hoods izjuka.
Pēc The Dancing Hoods izjukšanas Marks Linkuss atgriezās dzimtajā Virdžīnijā, kur turpināja vienatnē rakstīt dziesmas, kā rezultātā arī tapa projekts Sparklehorse. Uzreiz jāpiebilst, ka vienīgais nemainīgais Sparklehorse dalībnieks arī ir Marks Linkuss – faktiski tas ir kā solo projekts, kur mainīgās vērtības bija pavadošie mūziķi koncertturnejās.
Mark Linkous
Jau ar pirmo Sparklehorse albumu – 1995.gada augustā izdoto „Vivadixiesubmarinetransmissionplot” – Marks Linkuss trāpīja desmitniekā. Plate izrādījās salīdzinoši komerciāli veiksmīga, turklāt pēc šī ieraksta iznākšanas Sparklehorse doties kopīgā turnejā pa Eiropu uzaicināja tolaik jaunās uzlecošās britu mūzikas zvaigznes – Radiohead. Marks Linkuss gan vēlāk intervijās atzina, ka tobrīd no Radiohead zinājis tikai vienu dziesmu – slaveno „Creep”.
Šī nu jau bēdīgi slavenā kopīgā koncertturneja varēja kļūt arī liktenīga Linkusam. Pēc kāda koncerta Londonas viesnīcas numuriņā Linkuss pārdozēja miega zāles un antidepresantus, sajauktus ar alkoholu. Pēc šī kokteiļa mūziķis iegrima letarģiskā miegā uz 14 stundām, pamatīgi noguļot kājas (līdzīgi, kā tas notiek neveiksmīgi apguļoties heroīna reibumā), kā rezultātā tikai pēc laimīgas operācijas atguva spēju staigāt, veselus sešus mēnešus pavadot ratiņkrēslā.
Atguvies no pārciestā Marks Linkuss jeb Sparklehorse izdeva, daudzuprāt divus savus labākos albumus – 1999.gada „Good Morning Spider” un 2001.gada „It’s a Wonderful Life”, kas slavens ar daudzo viesmākslinieku piedalīšanos – Toms Veits, Nina Pērsone no The Cardigans, Pīdžeja Hārvija, Viks Česnats u.c. „It’s a Wonderful Life” arī bija pirmais albums, ko Sparklehorse ierakstīja lielā studijā ar daudziem palīgiem, nevis mazā istabiņā paša spēkiem. Tas gan absolūti netraucēja arī par šo ierakstu turpināt sajūsmināties mūzikas kritiķiem.
Pēdējais Sparklehorse ieraksts – „Dreamt for Light Years in the Belly of a Mountain” – datēts ar 2006.gadu. Savukārt pēdējais Marka Linkusa muzikālais projekts bija pagājušā gada sadarbība ar slaveno producentu Danger Mouse (viena puse no duetiem Gnarls Barkley un Broken Bells, Gorillaz producents utt.) un vēl slavenāko kino režisoru Deividu Linču – „Dark Night of the Soul”. Tajā Danger Mouse un Marka Linkusa sacerētās dziesmas izpilda tādas slavenības kā The Flaming Lips, Džulians Kasablankass no The Strokes, Igijs Pops, Suzanna Vega, pieminētā Nina Pērsone no The Cardigans u.c.
„Dark Night of the Soul” tomēr neieraudzīja dienasgaismu Markam Linkusam vēl dzīvam esot. Autortiesību jautājumu nevienošanās ar EMI noveda pie tā, ka mūzikas koncerns neatļāva šo darbu izdot. Linkuss, Danger Mouse un Deivids Linčs atrada izeju: izdeva albuma bukletiņu komplektā ar tukšu kompaktdisku un zīmīti, kurā rakstīts: „Izmantojiet šo tā, kā tas jāizmanto”, tādējādi dodot skaidru mājienu, ka muzikālais materiāls ir jānokačā no interneta, kur šis ieraksts jau tad aktīvi ceļoja. Tiesa, neilgi pirms Linkusa nāves tomēr tika panākta vienošanās ar EMI, un šovasar „Dark of the Night” tomēr tiks izdots. Šo traģisko apstākļu dēļ diskam noteikti būs nu jau pavisam cita nozīme...
Marks Linkuss dzīvoja visai savrupu dzīvi, un ilgi pat nebija zināms kaut vai tas, cik viņam vispār ir gadu. Tamdēļ grūti saprast un secināt, kas notika šī acīmredzami skumjā un depresīvā cilvēka sirdī un prātā. Ir tikai kaili fakti. Sestdienas, 2010.gada 6.marta rītu Marks Linkuss pavadījis kopā ar diviem draugiem, kuri liecina, ka dziedātājs bijis „ļoti stiprā alkohola reibumā”. Apmainījies ar kādu personu ar īsziņām, pēc kuru saņemšanas palicis dziļi nomākts. Uzkāpis uz otrā stāva istabu. Pēc brīža nokāpis lejā un pateicis, ka gribot iziet pastaigāties. Apsēdies netālu esošajā vietējā alejā un no medību bises iešāvis sev tieši sirdī...
Kā jau minēju, ar Sparklehorse daiļradi esmu līdz šim bijis uz „Jūs”, tamdēļ nepretendēju uz labākās dziesmas atrašanu un nosaukšanu. Taču „Someday I Will Treat You Good” ir Marka Linkusa pirmais un, šķiet, joprojām arī populārākais hīts, kas izdots 1996.gada februārī. „I left my baby on the side of the highway / She just couldn’t see things my way...”.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru